5 Ocak 2008 Cumartesi

Namazın Ehemmiyeti


Adamın biri çöle doğru, çok büyük bir yolculuk yapacakmış. Tam hazırlıklarını yapıyormuş, yanına birisi yanaşmış.

- Beraber yolculuğa çıkabilir miyiz?
- Ama mertçe ve erkekçe sana bir şey söyleyeceğim, ben iblisim ve şeytanım, demiş.

Adam da korkmuş,

“Ama sen bana kötülük edersin” demiş.
İblis de, “Ben mertçe sana söyledim, öyle olsa sana söylemezdim iblis olduğumu” demiş.

Sonra yola koyulmuşlar. Epey bir yl kat etmişler. Mola vermişler ve öğle vakti girmiş. Yemek yemişler, şeytan da bir taraftan adamı kolluyormuş, nasıl abdest alacak, namaz kılacak diye. Adama bir bakmış, adam yatıyor, uyuyor.

Bir müddet sonra uyanmış, hadi yola çıkalım demiş. İblis kafasını bükmüş, herhalde ikindiyle birleştirip namazlarını kılacak demiş. Yola koyulmuşlar. İkindi vakti girmiş. Yine adam namaz kılmamış yola devam etmişler. Akşam olunca yoruldukları için oturmuşlar, bir şeyler yemişler. Adam yine yatmış uyumuş. Bir müddet sonra kalkmışlar, yine yola koyulmuşlar. Yatsı vakti de girmiş. Adam demiş burada konaklayalım, sabah kalkar devam edelim demiş. Şeytan demiş ki, bir dakika yatmadan senle konuşalım. Adam demiş ki, yatalım, sabah konuşuruz. Yok demiş, şeytan, şimdi konuşmalıyız.

İblis demiş ki,

“Ben Allah-u Teala’nın sadece bir emrine karşı geldim, secde etmedim,
Allah-u Teala beni cennetinden kovdu. Ben seni 4 vakittir takip ediyorum, hiçbir namazı kılmadın, Allah-u Telala’nın bir değil birçok emrini yerine getirmedin.
Ben senden korkuyorum, senin yüzünden başıma daha büyük belaların gelmesinden korkuyorum. Onun için sen yoluna, ben yoluna, demiş ve oradan ayrılmış".

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Rating , 10 out of 10 based on 250 ratings