28 Ekim 2009 Çarşamba

Domuz Gribinden kurtulmak

Domuz gribi aldı başını gidiyor, Her kafadan bir ses. Domuz gribi aşısı ayrı bir muamma. Aşı olmak isteyenler-istemeyenler derken konu uzadıkça uzuyor. Burada iş yine başa düşüyor. Hastalıktan korunmak için Hijyene önem vermek, kalabalık ortamlarda yekın temastan kaçınmak ve Bağışıklık sistemini güçlendirici gıdalar tüketmek son derece önemli. Alttaki kaynaktada görüldüğü üzere uzmanlarda şiddetle öneriyor.

Sarımsak Çiğ tüketildiğinde Antibiyotik etkiye sahip olması sebebi ile sıkça tüketilmelidir. Domuz gribinden korunmak ve kurtulmak için bağışıklık sisteminin güçlü olaması gerektiği düşünülürse, Yiyecek alışkanlıklarımızı, sağlığımız için biraz değiştirip sarımsak tüketimine ağırlık vermeliyiz.Erciyes Üniversitesi Hakan Çetinsaya Deneysel ve Klinik Araştırma Merkezi Tıbbi Farmakoloji Uzmanı Dr. Ahmet İnal, gripten korunmak için günde bir diş sarımsağın sabahları aç karnına ve çiğneyerek yenmesini tavsiye etti. Dr. İnal, sarımsağın bağışıklık sistemini güçlü tuttuğunu söyledi.

Dr. Ahmet İnal, hayvanlardan insanlara geçen ve bir salgına dönüşen domuz gribi virüsünün hayvanlara geçip, tekrar insanlara geçebileceğini, bir döngü haline gelen virüsün değişime uğrayarak çok daha öldürücü olabileceğini söyledi. H1N1 virüsünün ölümcül etkisinin şimdilik mevsimsel gribe benzediğini ifade eden Dr. İnal, “Mesela kuş gribi (H5N1) virüsü ile benzerlik gösteren bir virüse dönerse, o zaman öldürücülüğü daha da artacak” dedi.

Domuz gribinden korunmak için insanların bağışıklık sistemini güçlü tutmaları gerektiğini belirten Dr. İnal, şunları söyledi:

“Bağışıklığı güçlendirici beslenme çok önemli, günde bir diş sarımsağın sabahları aç karnına ve çiğneyerek yenmesi önemli, sarımsak yutulması halinde o kadar etkili değil. Dolayısıyla çiğneyerek yenilmeli, ayrıca ekinezya çayı ya da tabletleri kullanılabilir. Bağışıklığı güçlendirici vitaminleri içeren turunçgiller, yeşil sebze, nar, elma, kuşburnu gibi besinler tüketilmeli. Anne sütünden elde edilerek tabletleri yapılan kolostrum da bağışıklık güçlendirici tabletler olarak şu an kullanılmakta. Ama her şeyden önce hijyen geliyor. El yıkama bulaşıcılık oranını önemli miktarda düşürüyor” diye konuştu.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Rating , 10 out of 10 based on 250 ratings