24 Mayıs 2010 Pazartesi

Prostat kanserinden korunmak

Prostat konusunda sağlıklı olmak, elli yaşın üzerindeki erkeklerde özellikle önemlidir.  Prostat kanseri elli yaşın üzerindeki erkekler arasında en yaygın kanser türlerinden biri. Özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde erkekler arasında yapılan araştırmada ikinci sırada yer alıyor.  Aşağıdaki adımları uygulayarak prostat kanserinin risklerinin azaltabilir hatta önleyebilirsiniz.

Prostat kanseri için faydalı ve zararlı gıdalar

PSA (prostat spesifik antijen) testi
Risk grubunda olanlar, yada hastalığa yakalandığını şüphe edenler mutlaka Doktoruna Danışarak PSA Testi yaptırmalı ve bu testi yılda bir tekrarlamalıdır

Balık ve Balık yağı kapsülleri
Balık ve balık yağı ile bütünleşin. Balık yağının vücuttaki iltihaplara karşı olumlu özellikleri olduğu kanıtlanmıştır. Omega-3 yağ asitleri diğer kanser risklerinde olduğu gibi kanserin vücuda etkisini engelleyebilir.  Omega-3 yağ asitleri somon balığı ve diğer yağlı balıklarda, soğuk su balıklarında bulunabilir. Orkinos, alabalık, çizgili levrek, ringa balığı ve sardalye gibi.

Düşük yağlı gıdalar
Genellikle meyve, sebze ve tahıl tüketimi prostat kanseri riski için önemli bir azalma ile sonuçlanabilir. Meyve ve sebzeler her gün beş ya da daha fazla porsiyon şeklinde ölçülü tüketilerek yüksek kan basıncı, şeker hastalığı veya kalp hastalığı gibi diğer koşulların riskleri azaltmayâ da yardımcı olacaktır.

Antioksidanlar
Antioksidanlar açısından zengin gıdalar yiyin.  Antioksidanlar kanser dâhil birçok hastalığın zararlarına karşı vücudun korunmasına yardımcı olur.  Özellikle Lycopenes içeren Domates, greyfurt karpuz prostat kanseri riskini azaltır.

Polifenol içeren gıdalar
Polifenoller, Antioksidan olarak vücutta bulunan zararlı maddeleri temizleme kabiliyetine sahiptirler. Bu Açıdan prostat kanseri ve diğer kanser türlerinin oluşmasında önemli etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Polifenol içeren bazı
antioksidanlar şunlardır.
Kuş üzümü, böğürtlen, ahududu, çilek, baklagiller, yer fıstığı, yeşil çay, brokoli, lahana, maydanoz, soğan, asitsiz zeytinyağı, kakao, erik, armut, kiraz, nar, üzüm, elma, portakal. Bu gıdalarında doğal olması çok büyük önem arzetmektedir.

Dengeli kilo ve egzersiz
Dengeli kilo ve vücut ağırlığı prostat kanserinin gelişmesinde veya gerilemesinde çok büyük rol oynar. Sağlıklı olabilmek için dengeli vücut ağırlığına sahip olmalı egzersiz yaparak bunu korumaya çalışarak kanserin var olmasına ve yayılmasına engel olabiliriz.


Prostat kanserinden kurtulmak için kaçınılması gerekenler

Sigara ve tütün ürünleri
Sigara ve tütün ürünleri kullananlar Prostat kanseri için öncelikli risk grubunda olduklarından. Prostat Kanserinden kurtulmak için, sigara ve türevlerini bırakmalıdırlar.

Zararlı Gıdalar
Alkol, tuz, çay, kahve, kırmızı et, baharatlar,yağlı gıdalar,süt ürünleri


Dikkat: Radyasyon ve kemoterapi sırasında antioksidanların kullanımı konusunda dikkatli olun.
Bu tedaviler sırasında antioksidanların kullanımı prostat kanseri tümörlerinin tedavisinde etkisiz kılmaktadır yıkıcı oksitlenmeye engel olabilir. Lütfen Doktorunuza danışın

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Rating , 10 out of 10 based on 250 ratings